Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej wymiany informacji o podatnikach między państwami

20 października 2017 | Prawo w biznesie | Przemysław Kaczmarek Dorota Tarnowska

PIENIĄDZE | Unikanie opodatkowania już dawno przestało być problemem możliwym do rozwiązania w granicach jednego państwa. Ze względu na możliwość transferowania dochodów za granicę i ukrywanie majątku w innych krajach, konieczne stało się opracowanie porozumień międzynarodowych, pozwalających na ściślejszą współpracę między państwami, szczególnie na sprawniejszą wymianę informacji.

Dotychczas 101 państw przystąpiło do wielostronnego porozumienia właściwych władz w sprawie automatycznej wymiany informacji finansowych. Pozwala ono na wymianę informacji między państwami przy zastosowaniu wspólnej, wystandaryzowanej procedury Common Reporting Standard (CRS). Dzięki temu mechanizmowi, organy podatkowe państw sygnatariuszy uzyskują na zasadzie wzajemności m.in. informacje na temat rachunków bankowych swoich rezydentów podatkowych.

Ważne dla polskich rezydentów

Opracowany przez OECD mechanizm pozostaje w związku z regulacjami opracowanymi wcześniej, zwłaszcza z art. 26 Konwencji modelowej. Przewiduje on, że organy państw będą wymieniały się informacjami, które mogą mieć istotne znaczenie dla stosowania konwencji albo wdrażania wewnętrznego ustawodawstwa dotyczącego podatków. Regulacja ta znajduje odzwierciedlenie w umowach międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, mimo to wielostronne porozumienie ułatwi państwom uzyskanie informacji o swoich rezydentach. W ramach CRS niektóre informacje podlegają wymianie automatycznie, a nie, jak dotychczas, na wniosek zainteresowanego państwa. Obowiązkiem państw stanie się pozyskiwanie określonych danych.

Z punktu widzenia polskich rezydentów podatkowych olbrzymie znaczenie mogą mieć regulacje przyjęte przez UE, które przewidują możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10883

Wydanie: 10883

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament